Kampány a "józan ész nevében"- tandíj
>
Egyről azonban elfeledkezünk: az, hogy önmagában fizetek, még nem jelent színvonaljavulást! (mondom ez költségtérítéses hallgatóként).
Költségtérítéses formában ma is LÉTEZIK fizetős felsőoktatás. Aki csak ide került be (vagy a "fater" fizeti), az itt tanul, tehát most is fizet!
Ha tandíj (fer, ami nem fair), akkor azt tudni kell, hogy korántsem ingyenes elvégezni egy egyetemet/főiskolát! MÁV-bérlet, (+Bp-en BKV), kollégium/albérlet, étkezés. Mert a világ nem csak Budapestből áll! Fogunk majd fizetni, hiszen a bruttó bérünk 51, 5 százalékát visszük majd haza nettóként!!!
Ha már van fizetős oktatás, akkor mitől lenne ÁLLAMI a másik? Hiszen ugyanúgy fizet (csak kevesebbet, de a 150ezres "limit" sem garantált!!) Ja hát attól, ha jól tanul. HA. Ez pedig szakonként változik. Egy villamosmérnök kisebb eséllyel lesz kitűnő, mint mondjuk egy kommunikáció szakos!
Ja, hát, aki rosszul tanul, az majd fizet. Rosszul tanul, mert a kormány szerint bulizik és egyébként is ingyenélő, addig sem akar dolgozni. (Nézzünk rá a munkaerőpiacra: így ki akar?) De a VALÓSÁG más: van, akinek DOLGOZNI KELL iskola mellett, néha helyett is. Ha meg helyette, akkor NEM TUD bejárni az órákra!! Ekkor meg persze ő lesz majd a rossz tanuló, aki lóg, és hadd fizessen már többet! (Hát egyébként is dolgozik, akkor meg miért ne?) AZÉRT, mert legalább a nappali, első diplomás képzést támogassa az ÁLLAM. Ezt, amit be akarnak vezetni, pedig ne nevezzék ingyenesnek!
(Vannak kedvező külföldi minták, ahol a fair fer is arányos!)
Egy példa, miről is szól a fizetett szolgáltatás! egyetértek a BKV-s példával, ezért azt hozom fel én is:
Veszek jegyet/bérletet. FIZETTEM. Ezzel NEM szólhatok bele abba, hogy a járat pontosan érkezzen, tiszta legyen, vagy graffitimentes. Fizettem, kapok érte valamit. Ha nem tetszik, és választhatok, elmegyek máshova.
A fizetős hallgatóknak sem járnak "extrák". Nem mehetek az általam választott csoportba, ha a Neptun nem engedi, vagy betelt a hely! Nem vehetek föl addig tárgyat, amíg ELŐLEGET nem fizettem. Semmi előnyöm, mondhatni inkább csak hátrányom származhat ebből. (Előleget természetesen nem minden intézmény fog majd kérni.)
Akkor pedig majd mindkét fajta fizet, és majd előleggel lehet csak tárgyakat felvenni!!! (Mert úgyse fizetnénk mi azt ki, és egyébként is csak az tanuljon, aki hozzájárul a fenntartáshoz).
(A kellő helyen lévő iróniát kéretik nem félreérteni).
Ha pedig hozzájárul, akkor ugyanúgy sok hallgatót akarnak majd felvenni. Az úgymond minőség nem fog megvalósulni! Attól, mert fizetek, biztos nem. Ez egy nem szólhatok bele szolgáltatás. Ettől nem változik.
A tandíj elméletileg szelektálni fog: igen, gyakorlatilag is: méghozzá anyagilag. Hiszen aki megfelelő pontszámot ért el, az lehet, hogy majd nem tudja fizetni a képzését. (Főleg az előleget az elején, akkor még diákhitelt sem folyósítanak!) Vagy kevés pontot ért el, amit bírna fizetni, arra meg nem mehet. Ha nem tud fizetni, vegyen fel diákhitelt! (Amit lehet hogy a megélhetéshez egyébként is kéne ha az illető vidéki!!!)
Ha nem elég, akkor dolgozzon, ha dolgozik nincs bent az órán. Ha nincs bent, akkor az átlaga rossz, fizessen többet, mert ingyenélő és lusta. Folytassam?
Ha nem, akkor gondolkodjon el azon, hogy mire és hogyan fog szavazni, és él-e demokratikus jogával március 9-én!